Toki Nedir ?

TOKİ; çoğumuzun bildiği üzere ülkemizde birçok kişiye uygun fiyatlı konut sunan, projelerinde genellikle dar ve orta gelirli aileleri hedefleyen kurumdur. Başbakanlık bünyesinde çalışan ve tam adı T.C. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olan kurumun projelerini 81 ilin tamamında görebilirsiniz.

TOKİ; nüfus artışıyla ortaya çıkan konut ihtiyacını karşılayarak düzenli kentleşme amaçlarına hizmet eden ve  dar ve orta gelirli vatandaşlara konut sağlayan bir kurumdur. Televizyonu açıp haberlerde bir TOKİ kurasını izlediğinizde ev sahibi olan insanların mutluluğu dikkat çekicidir ve bu ev sahibi olmak isteyen aileler için TOKİ’nin önemini belirten en güzel şeydir. Tüm bunların haricinde TOKİ toplu konut üretiminde bulunan işçilerle birlikte ülkemizde işsizliğin azaltılmasında görev alır. 

 Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, 1984 yılında kurulan Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı’nın 1990 yılında iki ayrı kola ayrılmasıyla oluşan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Kamu İdaresi Başkanlığı adındaki iki ayrı idareden biridir.

Daha önceki yıllarda var olan Toplu Konut Fonu’nu kullanan TOKİ günümüzde projelerine kaynak sağlamak amacıyla gayrimenkul satış, kira kredi geri donuslerini, faiz gelirlerini ve bütçe ödeneklerini kullanıyor. TOKİ sadece dar ve orta gelirli vatandaşlara hizmet etmiyor, yüksek gelirli vatandaşlara yapılan konutlarla gelecek projelerine kaynak desteği sağlıyor.

Eğer siz de TOKİ’ye başvuracaksanız  ;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız,
  • Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmanız ya da il/ilçe nüfusuna kayıtlı olmanız,
  • TOKİ’ den konut almamış  ve kredi kullanmamış olmanız,
  • Kendizin, eşinizin veya çocuklarınızın bir gayrimenkule sahip olmaması,
  • En fazla net 2600 TL toplam gelire sahip olmanız

şartlarına sahip olmanız gerekir. Bu şartlar haricinde önemli bir nokta olan  bir aile halkı içerisinden yalnızca bir başvurunun alınması da unutulmamalıdır! Proje başvuru şartları şehit aileleri, maluller, dul ve yetimler, engelli vatandaşlarımız için değişmektedir. TOKİ’nin bu vatandaşlarımız için sağladığı öncelikler de göz ardı edilemiyecek kadar önemlidir.

Bir TOKİ konutuna sahip olmak başvuruyla bitmiyor. Başvurular alındıktan sonra belirlenen tarihlerde yapılan kura çekimleriyle konutlar sahiplerini buluyor. Kura farklı kategorilerden oluşuyor ve az önce de şartlar için bahsettiğim gibi şehit aileleri, maluller, dul ve yetimler ve engelli vatandaşlarımıza öncelik sağlıyor.